Един „пост” обиколи социалните мрежи в сряда сутрин. Той беше публикуван от привърженик на „Ливърпул”, когато Марио Балотели се подготвяше да влезе в игра срещу „Тотнъм” във вторник вечер.
„Ако Балотели вкара победния гол, ще си купя фланелка на „Евертън”. Сигурен съм, че той няма да вкара.”
Няма да назоваваме публично този потребител на „Туитър”, който е публикувал това съобщение!
Балотели, разбира се, вкара победния гол. Неговият първи гол във „Висшата лига” за „Ливърпул” беше много важен, както за самия футболист, така и за отбора.
И за Брендън Роджърс също. Няма по-удовлетворяваща гледка за един мениджър от това да види колко бързо неговите смени дават резултат. Самият факт, че головото положение пред Балотели беше изработено от Адам Лалана, който също влезе в игра през второто полувреме, е само бонус.
Няма „План Б”?
Това беше 11-ият гол във „Висшата лига” за „Ливърпул” под ръководството на Брендън Роджърс, който е отбелязан от играч, влязъл като резерва, и вторият в последователни домакински мачове.
Мениджърът на „червените” понесе някои критики за тактиката си по време на дербито с „Евертън”, но той им отговори със стил в мача срещу „Тотнъм”.
Роджърс дойде на „Анфийлд” с репутацията на човек, вярващ догматично в подхода си. „Ако „План А” не работи, „План Б” е да се направи промяна, за да се направи „План А” по-ефективен.”
Тези думи на мениджъра карат критиците му да ги използват срещу него, когато нещата не се случват както се очаква.
В действителност обаче, Брендън Роджърс показва желание да промени подхода си към даден мач, когато е необходимо. В първото му „мърсисайдско дерби” през октомври 2012 г. се наложи преминаване към схема с трима защитници, например, докато през миналия сезон той се радваше на значителен успех със схемата 4-4-2 с халфове разположени в диамант, която му даде възможност да използва двамата си нападатели.
Този сезон схемата на игра беше постоянно променяна, докато не се достигна до оптималната формация – 3-4-2-1 в началото на декември. Лесно е да се надцени „възраждането” на „Ливърпул”, когато отборът се намира на седмо място в класирането на „Висшата лига”, но формата им е добра и те имат само две загуби от двадесет и един мача във всички турнири.
Играчите, разбира се, заслужават признание за подобрението в играта си, защото през есента беше много мрачно на „Анфийлд”, но не забравяйте, че това също трябва да го свърши мениджърът. Роджърс понесе много критики в началото на сезона, някои от тях несправедливи, някои заслужени, но в повечето случаи до момента той взема по-скоро правилни, отколкото грешни решения.
Може ли Емре Джан да замени Лукас сега?
Срещу „Тотнъм” ясно си пролича, че играчите на „Ливърпул” са уморени. Филипе Коутиньо, Джордан Хендерсън и в частност Стивън Джерард не поддържаха добро темпо през първото полувреме на мача и в резултат на тяхната игра гостите доминираха в центъра на терена и добиваха увереност.
Уважение за Роджърс, в този случай, за начина, по който той се справи във второто полувреме. Той беше разочарован да види отбора си да допуска изравняване за втори път в мача, но неговите смени – и трите – му помогнаха да възвърне спокойствието си.
Смяната на Джерард с Ловрен може на пръв поглед да изглеждаше по-скоро като негативен ход, но с преместването на Емре Джан в центъра до Хендерсън, „Ливърпул” станаха по-добре атакуващият отбор след почивката. Няма да е изненада, ако германецът остане на същата позиция в центъра на терена и при гостуването на „Кристъл Палас” в събота.
Отсъствието на Лукас се усети ясно. Бразилецът е далеч от това да е звезда, но той дава тон на отбора с черната работа, която върши пред защитата – пресечените пасове, единоборствата, спечелените въздушни двубои, владеенето на топката.
Джерард и Хендерсън поотделно могат да се справят с тази роля, но като двойка централни полузащитници, те не предлагат същата защита и динамика. А фактът, че Джо Алън остана на пейката в мача с „Тотнъм”, говори много за това какво е положението на уелсеца в момента.
В такъв случай Джан може да е решението на проблема със замяната на Лукас Лейва.
Емре играе добре в защита, подава добре, както показа в последния стадий на мача с „Тотнъм”, и има способността да владее топката и да дърпа съотборниците си също нагоре.
Това е лесно да се поддържа от един млад играч, но Джан в последно време впечатлява сериозно с играта си.
Впечатлява и работата на Лалана и Балотели, които комбинираха чудесно за победния гол.
Струващи съответно 25 млн. паунда и 16 млн. паунда, това са скъпи играчи, които имаме на пейката, но техният принос в двубоя може да има много голяма стойност за „Ливърпул”.
И за Роджърс, който показа, че може да повлияе на мачовете със своите смени. И може би, само може би, че той има играчи да го правят по-редовно, като сега.
Головете във „Висшата лига” за „Ливърпул” под ръководството на Брендън Роджърс, които са отбелязани от играчи, влезли от резервната скамейка:
1. Джо Коул – 9.12.2012 г. срещу „Уест Хям”
2. Даниел Стъридж – 13.01.2013 г. срещу „Манчестър Юнайтед”
3. Даниел Стъридж – 21.04.2013 г. срещу „Челси”
4. Фабио Борини – 27.04.2013 г. срещу „Нюкясъл”
5. Даниел Стъридж – 23.11.2013 г. срещу „Евертън”
6. Даниел Стъридж – 12.01.2014 г. срещу „Стоук Сити”
7. Рахийм Стърлинг – 01.03.2014 г. срещу „Саутхямптън”
8. Филипе Коутиньо – 19.10.2014 г. срещу „КПР”
9. Рики Ламбърт – 17.01.2015 г. срещу „Астън Вила”
10. Даниел Стъридж – 31.01.2015 г. срещу „Уест Хям”
11. Марио Балотели – 11.02.2015 г. срещу „Тотнъм”
Материала подготви Тихомир Тимов